Rezonans magnetyczny Warszawa

Zdrowie

Rezonans magnetyczny Warszawa

Badanie rezonansem magnetycznym to jedna z najbardziej popularnych technik diagnostyki obrazowej. Pozwala ono na przebadanie wielu części składających się na anatomię człowieka, przy tym zachowująć jakże ważną nieinwazyjność. To głównie z tego względu badanie to jest bardzo często polecane przez lekarzy w sytuacjach, gdy trzeba sprawdzić kanał szkieletowy, tkanki miękkie, kości, mózg lub serce.

Warto przyjrzeć się temu, jak w ogóle rezonans magnetyczny funkcjonuje. Jest to bowiem ciekawy proces. Podczas przeprowadzania badania rezonansem magnetycznym dochodzi do wykorzystywania magnetycznych cząsteczek wody, protonów, w jądrach wodoru. To sprawia, że po poddaniu ich działaniu fal radiowych o odpowiedniej częstotliwości, zmieniają swój stan po czym oddają energię poprzez wysyłanie fal o jednakowej częstotliwości. Proces ten nazywa się rezonansem. Następnie dochodzi do odebrania fal przez czujniki tomografu i komputerowe przetworzenie danych na obraz medyczny. Całość jest oczywiście nieszkodliwa i pozwala na uzyskanie trójwymiarowego obrazu narządów, które uległy przebadaniu.

Zastosowanie rezonansu magnetycznego

Rezonans magnetyczny Warszawa. Rezonans magnetyczny pozwala przede wszystkim określić w jakim stanie znajdują się narządy wewnętrzne oraz tkanki. Dodatkowe wykorzystanie kontrastu może także pozwolić na sprawdzenie ich funkcji. Rezonans magnetyczny przede wszystkim z bardzo wysoką dokładnością określa zachodzące patologiczne zmiany w układzie mięśniowym i szkieletowym. Jest także w stanie precyzyjnie określić takie zmiany w szpiku kostnym. Dodatkowo, rezonans magnetyczny ujawnia jamy serca i mięśnia sercowego, a także naczynia krwionośne.

Szerokie wykorzystywanie rezonansu magnetycznego znajdziemy także podczas diagnozowania chorób ośrodkowego układu nerwowego. Oznacza to bardzo poważne schorzenia w postaci choroby Alzheimera, stwardnienia rozsianego, nowotworów mózgu, zaburzeń neurologicznych, a także guzów kanału kręgowego. Rezonans magnetyczny to niezwykle przydatne urządzenie do wykrywania w organiźmie guzów serca, płuc, nowotworów narządów rodnych, a także guzów w tkankach miękkich. Do badania rezonansem magnetycznym kwalifikują się takie schorzenia i problemy zdrowotne, jak torbiel przegrody przezroczystej, choroby genetyczne (choroba Wilsona, choroba Huntingtona), rozdwojenie rdzenia, rozszczep kręgosłupa, rozszczep czaszkowo-mózgowy, wrodzona zatoka skórna kręgosłupa, niedokrwienie mózgu, guzki zlokalizowane w ośrodkowym układzie nerwowym.

Przeciwskazania

Podchodząc do badania rezonansem magnetycznym będziemy jednak musieli sprawdzić, czy aby nie mamy żadnych przeciwskazań. Zaliczają się do nich rozrusznik serca, implanty ślimakowe, neurostymulatory (np. przeciwbólowy, mózgu), implanty ortopedyczne wykonane z metalu, klipsy metalowe założone na tętniaka mózgu, niektóre sztuczne zastawki serca, odłamki metalu w ciele.

W przypadku przeprowadzania badania rezonansu magnetycznego będziemy musieli także uważać na taką drobnostkę, jak metalowe elementy w ubraniu. Nawet opiłki metalowe w oku muszą ulec zbadaniu przez okulistę, o ile oczywiście wykonujemy narażony na ich występowanie zawód.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *