Dlaczego stosuje się peruki?
Wiele kobiet chorych na raka decyduje się na noszenie peruki w trakcie leczenia. Peruki nie są dostarczane przez publiczną opiekę zdrowotną, więc muszą być opłacane przez samych pacjentów. Dla wielu kobiet, koszty mogą sięgać tysięcy euro, kwota, która nie wszystkie kobiety lub rodziny mogą sobie pozwolić . To doprowadziło niektóre kobiety do poszukiwania alternatywnych rozwiązań, takich jak korzystanie z szalika lub kapelusza zamiast peruki. Pomysł jest taki, że będzie to wyglądać bardziej „naturalne” i mniej jak coś, co nosisz na głowie, a nie własne prawdziwe włosy pod spodem. Czy to prawda, że wygląda to lepiej? I czy jest to bardziej naturalne? Czy jest to łatwiejsze społecznie lub psychologicznie? Co na ten temat mówi nauka? Oczywiście, jeśli szalik lub czapka, którą zakładamy na głowę wygląda dobrze i dobrze się w niej czujemy, będzie to bardziej akceptowalne, ale ważne są również inne czynniki, które należy rozważyć. Między innymi, ile czasu musi upłynąć zanim włosy pod szalikiem urosną na tyle, że będzie można je wyciągnąć? Jeśli masz długie włosy, może to nie być problemem przez kilka miesięcy. Jeśli jednak mam krótkie włosy lub w ogóle nie mam włosów pod turbany (tradycyjnym nakryciem muzułmanki), to rozwiązanie jest oczywiście niemożliwe. Istnieje również ryzyko zdrowotne związane z noszeniem „obcego przedmiotu” w bezpośrednim kontakcie z głową przez dłuższy czas. Noszenie czapek lub chust może powodować podrażnienia skóry w miejscach, gdzie spoczywają one na skórze. Nie ma jednak badań klinicznych dotyczących tego, jak często się to zdarza i jakie są tego konsekwencje. Nie ma dowodów na to, że używanie szalika lub kapelusza zamiast peruki sprawi, że głowa będzie bardziej podatna na przeziębienia lub infekcje. Literatura medyczna nie odnotowuje również żadnych przypadków zapalenia mieszków włosowych skóry głowy w wyniku noszenia peruk, kapeluszy lub szalików. To powiedziawszy, myślę, że ważne jest, aby pamiętać, że każdy, kto miał chemioterapię, wie z pierwszej ręki, jak wiele włosów wypada podczas leczenia i jak długo trwa, zanim wszystko odrośnie. Wszystko to oznacza, że trzeba być cierpliwym wobec siebie. Kobieta powinna poczekać, aż poczuje się bezpiecznie pod hidżabem, zanim ponownie wyjdzie publicznie – nawet jeśli niektórzy ludzie wokół mówią inaczej. Ważne jest, aby przywrócić sobie wiarę w siebie w odpowiednim dla siebie tempie.
Ten artykuł został napisany przez zarejestrowanego użytkownika Wikipedia.com i odzwierciedla poglądy redaktorów i administratorów projektu w wyniku wspólnej pracy, w tym dyskusji użytkowników przed, w trakcie i po opublikowaniu tego artykułu. Zawartość Wikipedia.com jest licencjonowana na zasadach GNU Free Documentation License. (Szczegóły w sekcji Prawa autorskie.) Wikipedia® jest zastrzeżonym znakiem towarowym Wikimedia Foundation, Inc. organizacji non-profit. Nie udzielamy żadnej gwarancji co do dokładności lub przydatności do jakiegokolwiek celu lub użycia jakichkolwiek informacji lub porad zawartych w tym artykule lub jego linkach; nie ponosimy również żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek konsekwencje wynikające z tych informacji lub porad.
Jest to jedyna strona internetowa, jaką widziałam, która porusza temat noszenia hidżabu podczas leczenia raka. Jej autorką jest dr Ramah al-Aqel, która opisuje siebie jako „starszą pielęgniarkę onkologiczną w centrum Londynu”. Zauważa ona, że kobiety, które decydują się na noszenie peruki lub chusty, doświadczają stresu psychicznego związanego z utratą włosów podczas leczenia raka. Kobiety mają również trudności z radzeniem sobie ze spojrzeniami obcych i znajomych, którzy widzą je po raz pierwszy po utracie włosów. Al-Aqel wymienia kilka powodów, dla których muzułmanki wolą nie nosić peruk czy chust.