Jak dezynfekować biuro?

Zdrowie

 

 

Zgodnie z przepisami polskiego prawa oraz przepisów BHP, za sprzątanie i utrzymanie należytej czystości w miejscu pracy odpowiedzialny jest pracodawca. To on powinien zapewnić optymalne warunki do wykonywania zawodowych obowiązków swoim pracownikom.

 

Zgodnie z zasadami, każde pomieszczenie biurowe musi być sprzątane oraz dezynfekowane według przyjętych harmonogramów. Przykładem może być toaleta czy pomieszczenie socjalne oraz kuchnia – te przestrzenie muszą być dokładnie czyszczone każdego dnia. Oczywiście, po wykonywanych czynnościach każdy pracownik odpowiada za sprzątnięcie, natomiast mówimy tu jedynie o zmyciu naczyń, które użytkował czy uprzątnięciu blatu roboczego. Dokładnie tak samo jest ze stanowiskiem pracy, na przykład biurku. To pracownik powinien utrzymywać to miejsce w należytej czystości. Nie ma jednak obowiązku go dezynfekować.

 

Dzisiaj, w czasach pandemii koronawirusa przekonujemy się, jak ważne są standardy czystości. Dezynfekcja pomieszczeń zalecana jest jeszcze częściej. Minister Zdrowia utrzymuje, by pracownicy mogli wykonywać pracę zdalną, jeśli jest to tylko możliwe, a tym, którzy muszą pojawiać się w miejscu pracy, trzeba zapewnić środki ochrony, higieny i bezpieczeństwa. To zresztą dlatego dezynfekcja biur realizowana jest o wiele częściej, niż wymagają tego standardowe wytyczne. Jak robić to odpowiednio?

 

Jak zapewnić czyste biuro w czasach pandemii koronawirusa?

 

Nie chodzi oczywiście o kurz czy niepotrzebne rzeczy, które mogą w takiej przestrzeni zalegać. Dzisiaj liczy się eliminacja ewentualnych zagrożeń, których nie widać. To roztocza, bakterie, wirusy, w tym koronawirus. Chociaż nie wynaleziono jeszcze w pełni skutecznego środka, dzięki któremu ten ostatni mógł być zwalczany, to zaleca się systematyczne ozonowanie biur. Czysty ozon zwalcza nie tylko przykre zapachy, ale pozwala usunąć drobnoustroje, grzyby, toksyny, bakterie i wirusy. Obecnie czyści się nim nie tylko biura, ale też wszelkie przestrzenie publiczne. O jego skuteczności świadczy chociażby fakt, iż jest regularnie wykorzystywany do dezynfekowania urzędów, szpitali, gabinetów stomatologicznych, dentystycznych czy też przedszkoli. Dzisiaj czyści się nim także przystanki autobusowe, środki transportu publicznego, skwery czy wnętrza taksówek. Nie ma wątpliwości, że współpraca z profesjonalnymi firmami, które oferują ozonowanie, jest konieczna.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *