Piercing – ozdobne kolczykowanie ciała

Zdrowie

Piercing inaczej kolczykowanie

Piercing to ozdabianie ciała poprzez jego kolczykowanie. Zapewne wśród wielu osób temat ten budzi kontrowersje. Szczególnie mało atrakcyjna dla obserwujących może się wydawać nadmierna ilość ozdób, natomiast zupełnie przeciwnie myśli osoba je nosząca. Nie jest to temat ostatniej dekady a nawet wieku, ponieważ metoda ta ma swoją długą już historię zakorzenioną jeszcze w czasach starożytnego Rzymu czy Grecji. Wówczas kolczyk symbolizował wśród wojowników męstwo i odwagę czy świadczył o przynależności społecznej. Obecnie piercing zyskał nowe życie szczególnie wśród młodych ludzi, zarówno kobiet jak i mężczyzn. Stąd też bardzo często możemy spotkać charakterystycznie wyrażającą swój wygląd młodzież. Najbardziej popularne miejsca zdobione kolczykiem stanowią uszy, nos, pępek, brew oraz język.

Zrobić sobie piercing czy jednak nie?

 

Decyzja o chęci założenia kolczyka tak naprawdę musi być podjęta samodzielnie i wynikać powinna z wewnętrznej potrzeby. Każdy z nas ma inny styl, inny gust i upodobania. Czasem zwyczajnie odpycha nas od czegoś lub przeciwnie, jakaś siła nas do tego przyciąga. To tak jak z tatuażem. Chcę mieć, potem muszę mieć i finalnie mam. I nastała pełnia szczęścia! Jeśli jest to nasze marzenie i chodzi nam ono powtarzanie po głowie to pozostaje jedynie kwestia czasu do spełnienia. Ale na pewno warto najpierw dowiedzieć się czegoś więcej. A to coś więcej to po pierwsze należy poznać przeciwwskazania do piercingu, przebieg całego zabiegu i oczywiście możliwe powikłania.

Zabieg piercingu – krótki zarys

 

Sam proces przekłucia ciała i założenia wymarzonej ozdoby, tj. kolczyka lub wisiorka nie jest zbyt czasochłonny. W zasadzie trwa bardzo krótko, czyli w zależności od wybranego miejsca do około kilku minut. Tak więc najpierw należy przygotować wskazaną część ciała, czyli odpowiednio ją oczyścić i zdezynfekować. Następnie piercer przy pomocy sterylnych szczypiec podtrzymuje fałd skórny, zaś przy użyciu specjalnej igły (np. wenflonowej) przebija skórę. W dalszej kolejności następuje założenie kolczyka. I po bólu. Warto natomiast po zabiegu pamiętać o kilku istotnych wskazówkach.

Piercing – zalecenia po zabiegu

Oczywiście konkretnie zależą one od miejsca usytuowania kolczyka, ponieważ inaczej będziemy dbać o ucho a inaczej o jamę ustną. Oto kilka wybranych ważnych zasad, jakie należy przestrzegać po zabiegu, aby ustrzec się przed niechcianą infekcją czy powikłaniami:

 

– zrezygnowanie przez kilka kolejnych dni z picia alkoholu (napój ten rozrzedza krew);

– odpowiednia higiena kolczykowanej okolicy ciała i oczywiście dłoni;

– regularne oczyszczanie rany i poruszanie kolczykiem w momencie przemywania;

– nieprzyjmowanie chwilowo leków wpływających na krzepliwość krwi;

– zakaz korzystania z basenów, sauny i solarium oraz publicznych kąpielisk wodnych;

– wskazane są szybkie prysznice, aniżeli dłuższe kąpiele w wannie;

– nie powinno się wyjmować ani wymieniać kolczyka podczas procesu gojenia;

– w przypadku przekłucia języka albo wargi – jamę ustną – należy przepłukiwać rumiankiem lub szałwią (zioła te mają działanie przeciwzapalne);

– nie należy blokować ran opatrunkami czy plastrami, aby nie narazić się na rozwój bakterii beztlenowych;

– szczegółowe przestrzeganie porad udzielonych przez profesjonalnego piercera, a w razie zauważenia nietypowego przebiegu gojenia zasięgniecie opinii lekarskiej.

 

Gdzie najlepiej wykonać swój pierwszy piercing?

Zdecydowanie nie na szalonej imprezie, jak to się pechowym kolesiom czasem zdarzało z nieświadomą ozdobą powrócić do domu. Kolczykowanie ciała to coś więcej niż chwilowy wygłup. Decydując się na taka stylówę chcemy przyciągnąć wzrok, wyrazić siebie i coś zademonstrować światu. Ludzie, którzy kupują kolczyk są zdecydowani, wiedzą czego chcą. A na pewno chcą w pełni bezpiecznie zostać potraktowani. Zatem najlepsze miejsce to profesjonalne studio, jak na przykład NO NAME TATTOO w Rzeszowie. tel: 575 050 516. W takim salonie pracują ludzie z pasją i przede wszystkim dużym doświadczeniem. Ponadto kiedy mamy jakiekolwiek wątpliwości pracownik salonu piercingu z pewnością nam wszystko wyjaśni i pomoże bez strachu i stresu przebrnąć cały zabieg. Pamiętajmy, że do każdego przekłucia należy podejść indywidualnie, chociażby ze względu na zróżnicowaną budowę anatomiczną różnych ludzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *