Nowoczesny sprzęt laboratoryjny – sprawdź, z jakich urządzeń korzystają dziś laboratoria medyczne

Zdrowie

Każdy z nas od czasu do czasu poddaje się badaniom profilaktycznym. Oddanie próbki krwi i moczu może pomóc wykryć schorzenia, które nie dają jeszcze wyraźnych objawów, jak również powiedzieć wiele o naszym stanie zdrowia. Co jednak dzieje się z nimi po dotarciu do laboratoriów? Poddawane są wnikliwym analizom, z wykorzystaniem najnowocześniejszych urządzeń. Jakich? Przekonajmy się!

Mikroskopy

To jedne z urządzeń, które automatycznie kojarzą nam się z laboratoriami medycznymi. I choć w rzeczywistości nie są one używane do wszystkich badań i pomiarów nie da się ukryć, że dobry mikroskop ma wciąż ogromne znaczenie w pracy laboratoriów.

Do czego wykorzystuje się mikroskopy? Przede wszystkim do obserwacji próbek w polu jasnym. Dzięki mikroskopom możliwe jest ocenie prawidłowości komórek, dostrzeżenie występujących zmian nowotworowych w próbkach, jak również obserwacja bakterii i innych patogenów.

Analizator biochemiczny – podstawowe narzędzie pracy nowoczesnych laboratoriów

Obecnie w każdym laboratorium medycznym dostępny jest analizator biochemiczny. To urządzenie, które pozwala znacznie przyspieszyć pracę laborantów oraz zmniejszyć ryzyko występowania błędów w wynikach próbek. Jego rolą jest przeprowadzanie szybkich testów biochemicznych.

Analizator biochemiczny, za pomocą różnego rodzaju odczynników, dokonuje automatycznej analizy próbek. Często daje również możliwość wydrukowania lub przesłania gotowych wyników analizy.

Z pomocą analizatorów możliwe jest przeprowadzanie również innych badań diagnostycznych, np. pomiaru cholesterolu, glukozy czy poziomu kreatyniny. W tym celu wykorzystuje się specjalne paski testowe, które pozwalają na szybkie otrzymanie miarodajnych wyników.

Wirówki laboratoryjne

Próbki krwi, które poddawane są badaniom diagnostycznym, często trzeba odpowiednio przygotować. Oznacza to między innymi konieczność oddzielania składników krwi, takich jak czerwone czy białe krwinki od osocza. W tym celu wykorzystuje się wirówki laboratoryjne, czyli urządzenia, które wprawiają próbki w ruch obrotowy, wywołując przeciążenie, dzięki któremu możliwe jest oddzielenie poszczególnych składników krwi.

Urządzenia pomiarowe

To kolejny, niezwykle ważny element wyposażenia laboratorium. Dostępne są w wielu wariantach pozwalających na mierzenie gęstości, ciężkości, kolorystyki, mętności oraz wielu innych parametrów. Obecnie coraz częściej wykorzystuje się mierniki wielofunkcyjne, które pozwalają na jednoczesną analizę wielu parametrów próbki, co pozwala na szybsze i jednocześnie skuteczniejsze wykonywanie badań.

Fotometry

To urządzenia wykorzystywane w laboratoriach medycznych, których rolą jest wykonywanie pomiarów biochemicznych przy wykorzystywaniu transmisji lub odbicia światła przez próbkę Pozwalają na badanie parametrów takich jak poziom hemoglobiny, glukozy lub kwasu mlekowego we krwi.

Jak widać, nowoczesne laboratoria wyposażone są w szereg urządzeń, dzięki którym możliwe jest dokładne, szybkie i miarodajne przeprowadzenie szeregu badań diagnostycznych. To właśnie dzięki takim sprzętom jak analizator biochemiczny w większości przypadków nie musimy czekać na wyniki naszych badań, a one same stanowią dla lekarza prawdziwą skarbnicę informacji o naszym stanie zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *