Endodoncja – leczenie kanałowe

leczenie kanałowe

Leczenie zębów

Wielu pacjentów musi mieć przeprowadzane leczenie kanałowe. Jeśli w naszym zębie dojdzie do tego, że zaburzona będzie biologiczna stabilność przez różnorakie bakterie, które znajdować się będą w głębokim ubytku. Dochodzi do tego stan zapalny miazgi i pojawić się może ostry ból zęba. Stan zapalny będzie można opanować już we wczesnej fazie. Najczęściej jest to związane z tym jak zęby reagują na pokarmy słodkie, zimne czy gorące. Wtedy można rozpocząć szybkie leczenie. W dalszych etapach jest to bardzo trudne, często niemożliwe.

Dewitalizacja

Dewitalizacja a więc zatrucie zęba ma na celu jego umartwienie poprzez stosowany specjalny środek toksyczny. W nowoczesnej stomatologii dochodzi do tego, że już usuwa się tą metodę na rzeczy innych rozwiązań, w ramach których usuwa się miazgę zęba w znieczuleniu. Skutkuje to tym, że można dokonywać leczenia w trakcie jednej wizyty całości chorego zęba i do organizmu przez to toksyczne substancje.

Jeśli z jakiegoś powodu miazga zęba będzie martwa i nie reaguje na bodźce powinno się ją usuwać z komory zęba. Odbywa się to z użyciem metod mechanicznych i przez dodatek środków chemicznych. Metod opracowania kanałów będzie wiele, są one uzależnione między innymi od fizjologicznej budowy korzenia. Najważniejsze jest to, że kanały zęba po zatruciu muszą być leczone, ponieważ może to prowadzić do utraty zęba.

Nowoczesna stomatologia

Diagnostyka uzupełniająca to przede wszystkim stosowanie dobrych narzędzi, które są dobrze kalibrowane, edometry, programy komputerowe, które współpracują radiografią cyfrową, co pozwoli nam obliczyć długość kanału, szerokość i można się także posłużyć obrazowaniem radiograficznym.

Elementem istotnym jest przeleczenie kanału i powinno to doprowadzić do jego wyjałowienia a także wypełnienia, które może zapewnić ochronę przed bakteriami. Metod oraz leków stosowanych w nowoczesne stomatologii będzie bardzo wiele. Jedynie lekarze dla danego przypadku mogą dopasować odpowiednią terapię. Każdy pacjent powinien zdawać sobie sprawę z tego, że między innymi przeleczenie kanałów zęba jest bardzo ważne i należy o tym pamiętać. Martwy ząb jeśli tylko będzie zadbany, przeleczony będziemy mogli liczyć na to, że będzie on idealnym podparciem dla odbudowy protetycznej pojedynczej korony oraz grupy zębów i niezależnie od tego czy chodzi o stałą protezę czy też podparcie dla ruchomej protezy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *