Uwaga – stres!

Zdrowie

Żyjemy w czasach nieustannego pędu i ciągłej presji. Życie w biegu wpływa na wyższy poziom odczuwanego na co dzień napięcia. Obecnie uważa się, że nawet 30% osób miała chociaż jeden epizod lękowy w swoim życiu.

„Nie stresuj się”, „weź wyluzuj”, „co się tak spinasz, ogarnij się” – każdemu z nas pewnie zdarzyło się usłyszeć od bliskich takie słowa lub, być może samemu, je wypowiedzieć do kogoś, kto w danym momencie znajdował  się w stanie napięcia. Jak to się stało, że stres, który często jest postrzegany przez nas jako wróg numer jeden, przetrwał w społeczeństwie, które tak bardzo go nie chce i wymyśla coraz to nowe sposoby na pozbycie się go ze swojego życia? Co stałoby się, gdyby zniknął całkowicie z życia?

Jasna strona przeżywania stresu

Prawdą jest, że długotrwałe, przewlekłe odczuwanie stresu, zwłaszcza w tlącej się postaci jest dla człowieka szkodliwe. Reakcja stresowa może doprowadzać do obniżonej reakcji odpornościowej, spowolnić proces naprawy i wzrostu komórek, przepływu krwi do naczyń włosowatych (ta funkcja ma zapobiec wykrwawieniu się na śmierć podczas walki). Oprócz tej formy stresu, który odczuwany jest jako nieprzyjemny (dystres), istnieje forma stresu pozytywnego (eustresu), który ma służyć mobilizacji organizmu do krótkotrwałego, intensywnego wysiłku, w celu osiągnięcia zamierzonego celu. Dzięki temu pod wpływem stresu wyostrzają się zmysły, wzmaga się nasza koncentracja, podnosi się poziom energii, często towarzyszy mu również poczucie ekscytacji. Jeśli po tej reakcji stresowej, następuje rozluźnienie, ma on również pozytywny wpływ na zdrowie i funkcjonowanie całego naszego organizmu.

Gdzie szukać pomocy w walce z przewlekłym stresem?

Jeśli jednak w Twoim życiu dominuje jedynie stale tlący się i notoryczny negatywny stres, to znak, że trzeba przerwać to błędne koło. Istnieją skuteczne metody radzenia sobie ze stresem, w tym psychoterapia, mindfulness czy farmakoterapia. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zagadnieniach związanych ze stresem lub szukasz pomocy psychologicznej wejdź na stronę trzymsie.pl – znajdziesz tutaj profesjonalną pomoc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *