Co to jest menopauza?
Menopauza jest ważnym etapem w życiu każdej kobiety. Z greckiego men – miesiąc, pausis – pauza, oznacza ostatnią miesiączkę w życiu kobiety. Menopauza to fizjologiczne wygaśnięcie czynności hormonalnej jajników. Według definicji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO, World Health Organization) okres pomenopauzalny jest określany, jako czas od menopauzy do końca życia. Okres pomenopauzalny związany jest z zaburzeniem endokrynnym, zmniejsza się wówczas stężenie m.in. 17b-estradiolu poniżej 30 pg/ml, spada testosteron, androstendion i dehydroepiandrostendion (DHEA, dehydroepiandrosterone) oraz podwyższa stężenie folikulotropiny (FSH, folicle stimulating hormone) powyżej 30 jm. Dokładają się zaburzenia somatyczne i psychoemocjonalne. Menopauza „dopada” kobiety przeważnie około 50. roku życia. Średnio, kobiety w Polsce, jak i w innych rozwiniętych krajach żyją prawie 80 lat, a zatem 1/3 tego czasu przyporządkowane jest na okres pomenopauzalny.
Jakie zmiany zachodzą w okresie pomenopauzalnym?
W okresie postmenopauzalnym gaśnie czynność hormonalna jajników. Organizm kobiety wówczas doświadcza wielu zmian zanikowych, które dotyczą głównie narządu płciowego i gruczołów sutkowych. Kobiety 65+ wkraczają w okres spokoju hormonalnego. Jednakże nie zmniejsza to ryzyko zachorowania na niektóre choroby narządu rodnego. Jak podają statystyki, wzrasta wtedy zapadalność na raka trzonu macicy, raka jajników, nowotwory sromu, zaburza się statyka narządu rodnego i nietrzymania moczu. Nasuwa się pytanie, które niepokojące objawy po zaprzestaniu miesiączkowania zmuszają kobiety do wizyty u ginekologa? W związku ze stopniowym samoistnym zmniejszeniem stężenia hormonów jajnikowych – progesteronu, a następnie estrogenów zachodzą, w organizmie zachodzą zmiany metaboliczne, zdarzają się choroby układu krążenia, głównie miażdżycy, co wiąże się ze wzrostem zachorowalności na zawał serca i wylewy krwi do mózgu. W okresie pomenopauzalnym zanika nabłonek pochwy oraz szyjki macicy, które sprzyjają stanom zapalnym narządów płciowych. Ponadto, nasilający się niedobór estrogenów oraz stopniowe obniżanie ścian pochwy, problemy z nietrzymaniem moczu oraz suchość pochwy zmusza kobiety do wizyty w gabinecie ginekologicznym. Dodatkowo pojawiają się objawy obiektywne i subiektywne charakterystyczne dla tzw. klimakterium, tj. nagłe napływy gorąca, nadmierna potliwość, uczucie „uderzeń krwi do głowy”, silne, dokuczliwe bóle i zawroty głowy. Kobiety stają się drażliwe, depresyjne, zdarza się osłabienie pamięci.
Ginekolog Warszawa. Kto pomoże? W powyższych schorzeniach pomoże ginekolog. Zaburzenia hormonalne można leczyć, stosując hormonalną terapię zastępczą, która powinna być poprzedzona badaniem ginekologicznym, tj. badaniem ultrasonograficznym (dopochwowym) narządu rodnego, badaniem cytologicznym, mammografią, a także badaniem endokrynologicznym i internistycznym. Okres około menopauzalny w życiu kobiety jest związany z wieloma przemianami ogólnoustrojowymi, nie tylko związanych z narządem rodnym. Pojawia się osteoporoza tj. utrata masy kostnej oraz zmiany mikroarchitektury w kościach, dokuczają dolegliwości bólowe kręgosłupa, złamania kości trudno się goją, w tym szyjki kości udowej. Często powikłane złamania kości mogą mieć charakter śmiertelny. Z tego też powodu dolegliwości kobiet okresu około menopauzalnego powinny być leczone wspólnie przez ginekologa, endokrynologa, internistę oraz ortopedę.