Przebarwienia zębów. Skąd się biorą?

Zdrowie

Powstanie przebarwień na zębach to niestety bardzo częsty problem estetyczny, który może skutkować znacznym pogorszeniem estetyki uśmiechu. Tego typu problemy nie zawsze są spowodowane np. rodzajem spożywanych pokarmów lub są skutkiem ubocznym palenia tytoniu. Przyczyn powstawania przebarwień na zębach może by znacznie więcej. W artykule dokładnie opisujemy, jakie czynniki mogą powodować powstawanie brzydko wyglądających przebarwień na zębach u osób dorosłych i u dzieci oraz w jaki sposób można takie przebarwienia usunąć.

W jaki sposób mogą powstać przebarwienia na zębach?

Najczęstszymi przyczynami powstawania brzydko wyglądających i mających negatywny wpływ na estetykę uśmiechu przebarwień są rodzaje spożywanych pokarmów oraz nałogowe palenie papierosów lub tytoniu. Szczególnie duże znaczenie dla powstających na zębach przebarwień ma częste picie mocnej herbaty lub kawy, czerwonego wina, spożywanie potraw z dużą ilością  sosu sojowego, częste jedzenie czerwonych buraków i ciemnych owoców oraz produkty spożywcze, w których znajduje się duża ilość sztucznych barwników. Do powstawania na zębach przebarwień może się przyczyniać także jedzenie dużych ilości cytrusów. Zawarte w nich kwasy są bowiem w stanie uszkodzić szkliwo zębów i sprawić, że będą one bardziej podatne również na przebarwienia. Żeby uniknąć powstawania w wyniku spożywania wskazanych wyżej produktów spożywczych przebarwień na zębach, po zjedzeniu lub wypiciu silnie barwiącego napoju warto jest najpierw przepłukać jamę ustną wodą, natomiast około pół godziny później umyć zęby szczoteczką i pastą do zębów.

Czy to wszystkie możliwe przyczyny powstawania przebarwień na zębach? Oczywiście nie. Silne, żółte lub brązowe przebarwienia na zębach pojawiają się również u osób, które nałogowo palą papierosy i są związane z działaniem dymu tytoniowego. Przebarwienia na zębach mogą się również pojawić w wyniku chorób i przyjmowanych w ich trakcie leków. Problemy hormonalne i problemy z tarczycą mogą np. skutkować powstaniem na zębach ciemnych przebarwień.

Jak dodaje nasz rozmówca, lekarz stomatolog z Kliniki Stomatologicznej Viscardi w TychachZdarza się i tak, ze pacjenci zgłaszają się do gabinetu z czarnymi przebarwieniami na zębach. Mogą być one spowodowane np. zaawansowaną chorobą próchnicową lub nadmiernym stosowaniem znajdującego się w pastach do zębów fluoru. Z kolei u osób, które przez dłuższy czas stosują antybiotykoterapię możliwe jest powstanie szarych przebarwień na zębach.

Na co koniecznie trzeba jeszcze zwrócić uwagę, przebarwienia zębów mogą być także naturalnym procesem, który jest związany ze starzeniem się organizmu. Postępująca wraz z wiekiem mineralizacja szkliwa doprowadza po prostu do tego, ze zęby stają się ciemniejsze.

Dlaczego powstają przebarwienia na zębach u dzieci?

Przebarwienia mogą się również pojawiać u dzieci na zębach mlecznych. Są one widoczne w postaci niewielkich ciemnych plamek. Najczęściej przyczyną takich problemów jest nieleczona choroba próchnicowa zębów, do powstania której dochodzi w wyniku częstego spożywania przez dziecko słodkich soków czy słodyczy oraz nieprawidłową higieną jamy ustnej. Przebarwienia na zębach mlecznych mogą być także spowodowane zasypianiem przez dziecko z  butelką w ustach. Te przebarwienia są związane z tzw. próchnicą butelkową. Wszystkie wskazane wyżej rodzaje przebarwień zębów u dzieci mają kolor żółty lub brązowy. W niektórych przypadkach może jednak także dochodzić do powstawania przebarwień o odcieniu bardziej czerwonym. Są one najczęściej spowodowane przyjmowanymi przez dziecko lekami, przede wszystkim stosowaną antybiotykoterapią.

Metody usuwania przebarwień na zębach

A w jaki sposób można usunąć powstałe przebarwienia na zębach? Przede wszystkim powinno się w miarę możliwości unikać możliwych przyczyn powstawania przebarwień, czyli albo unikać spożywania silnie barwiących pokarmów i napojów, albo stosować się do wskazanych wyżej zaleceń, czyli po każdym ich spożyciu dokładnie przepłukać usta wodą, a później wyszczotkować swoje zęby.

W przypadku powstałych już przebarwień można również wykonać odpowiedni zabieg stomatologiczny. W przypadku niewielkich przebarwień pomocne może być np. przeprowadzenie zabiegu piaskowania zębów. Jeżeli jednak powstałe przebarwienia są większe, w celu ich usunięcia niezbędne może być przeprowadzenie zabiegu wybielania zębów, czyli najczęściej wykonywanego zabiegu z zakresu stomatologii estetycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *