Najpierw na szczotce zauważamy pojedyncze włosy, później zaczynają one wypadać całymi garściami. Choć walka z wypadaniem włosów nierzadko trwa nawet kilka miesięcy, warto podjąć ją jak najwcześniej, stosując – przynajmniej na początku – nieinwazyjne metody. Od czego zacząć walkę z wypadającymi włosami?
Wizyta u trychologa i dermatologa
Większość osób, która boryka się z problemem utraty włosów, działa na własną rękę. Jest to błąd, gdyż w pierwszej kolejności musimy poznać przyczynę tego procesu. W tym celu dobrze jest odwiedzić trychologa oraz dermatologa. Lekarz zleci przeprowadzenie niezbędnych badań, natomiast trycholog zajmie się oceną stanu zdrowia skóry głowy oraz włosów. Dopiero mając diagnozę, można zacząć walczyć z wypadaniem włosów. Oczywiście, w międzyczasie możemy już stosować szampony lub serum, dedykowane osobom łysiejącym. Niemniej jednak często okazuje się, że przyczyną wypadania włosów są różnego typu choroby czy niedobory witaminowe. W takich przypadkach nawet najlepsze kosmetyki nie pomogą, jeśli nie będziemy działać wielotorowo.
Jak radzić sobie z wypadaniem włosów?
Aby poradzić sobie z wypadaniem włosów, musimy przede wszystkim uważnie słuchać porad lekarza i trychologa. Zwykle zalecają oni specjalistyczne leczenie, oparte na medykamentach, wcierkach do włosów czy innych, profesjonalnych kosmetykach. Możemy także stosować szampony i serum na porost włosów – ranking najlepszych produktów bez problemu znajdziemy w sieci. Bardzo istotne w walce z wypadaniem włosów jest odpowiednie podejście oraz zmiana stylu życia. Zła dieta, stres, przemęczenie nie sprzyjają leczeniu, a wręcz przeciwnie, mogą potęgować problem. Pamiętajmy, że łysienie może pojawiać się wraz z wiekiem – zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn odpowiadają za nie hormony. W takim przypadku konieczne może być przeprowadzenie leczenia pod okiem endokrynologa.
Zabiegi inwazyjne – czy warto z nich korzystać?
Alternatywnym rozwiązaniem dla łysiejących może okazać się przeszczep włosów. Niemniej jednak, zanim podejmiemy decyzję o jego przeprowadzeniu, warto sięgnąć po inne, mniej inwazyjne metody. Być może będą one wystarczające, aby ograniczyć ilość wypadających włosów. Przeszczep jest stosunkowo drogim rozwiązaniem, a co więcej, wymaga odpowiedniego przygotowania się do zabiegu. Z drugiej strony, dla niektórych może być on jedyną metodą walki z łysieniem, gdy inne sposoby całkowicie zawiodą. Przeszczep włosów można przeprowadzić w profesjonalnej klinice, pod okiem doświadczonego lekarza.