Już nie trzeba leczyć zębów z borowieniem

dentysta warszawa

Najmniej przyjemną częścią wizyty u dentysty dla większości z nas jest borowanie zęba. Dzisiaj jednak są metody, które pozwalają usunąć próchnicę bez borowania.

Jakie to metody? Czy są one równie skutecznym sposobem na usunięcie próchnicy, jak borowanie? Co zamiast wiertła?

Carisolv

Jedną z metod bezwiertłowego usuwania próchnicy jest zastosowanie żelu Carisolv. Żel ten znany jest już od ponad dziesięciu lat. W trakcie wykonywania zabiegi na chory ząb stomatolog nakłada niewielką ilość żelu, który powoduje rozmiękczenie tkanki, która została zaatakowana przez próchnicę. Kiedy ulegnie ona zmiękczeniu może zostać usunięta specjalnym narzędziem. Po usunięciu dentysta może przystąpić do założenia wypełnienia lub opatrunku. W składzie żelu znajduje się aktywna substancja, która rozpuszczając chorą tkankę nie narusza struktury tkanki zdrowej. Nie jest to jednak metoda, która może być stosowana w leczeniu wszystkich ubytków. Sprawdza się jedynie w przypadku niewielkich zmian. Zajmuje ona także mnóstwo czasu i nie końca odbywa się bez tradycyjnego wiertła. Jest ono niezbędne do usunięcia starej plomby oraz do oczyszczenia miejsc, które są trudno dostępne.

Ozonotorepia

W tym przypadku próchnicę zwalcza się ozonem. Tutaj także nie obejdzie się bez tradycyjnego wiertła. Ząb musi zostać bowiem wcześniej starannie oczyszczony. Ale oprócz wiertła stomatolog ma do dyspozycji także abrazję powietrzną. Po oczyszczeniu zęba musi on zostać zabezpieczony poprzez założenie specjalnego kapturka. Dopiero wtedy zostaje wpuszczony ozon. Metoda może być stosowana tylko w przypadku leczenia małych ubytków. W przypadku głębokich zmian ząb musi zostać wyleczony metodą tradycyjną, a ozon może tylko wesprzeć leczenie. Wtedy stosuje się go jeszcze przed założeniem wypełnienia.

Leczenie laserem

W tym przypadku można leczyć także głębokie zmiany próchnicze. Powierzchnia leczonego zęba zostaje odkażona bardzo szybko, zabieg jest zdecydowanie mniej bolesny niż ten wykonywany tradycyjnie metodą borowania. Leczenie laserowe jest bardzo czasochłonne, wszystkie ruchy wykonywane przez lekarza muszą być bardzo precyzyjne. Minimalny ruch ręką wystarczy, aby zostało uszkodzone dziąsło lub zdrowe szkliwo. Wadą tego zabiegu jest jego wysoka cena.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *