Sposoby badania reakcji psychofizjologicznych wariografem
Badanie wariografem cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Nic dziwnego, skoro okazuje się, że za jego pomocą można badać reakcje psychofizjologiczne zachodzące w ludzkim organizmie. Jak to jednak zrobić? Jakie sposoby wykorzystać? Sprawdzamy!
Metoda pytań i odpowiedzi
Najpopularniejszym sposobem jest metoda pytań i odpowiedzi. Na czym ona polega? Przede wszystkim badanemu zostają przypięte czujniki, które będą badać zachodzące zmiany w reakcjach fizjologicznych. Całe badanie opiera się na zadawaniu przez biegłego pytań, na które badany odpowiada „tak” lub „nie”. Aby jednak badanie zapewniło dobre wyniki i pozwoliło dobrze wychwycić, a następnie zarejestrować i odczytać reakcje fizjologiczne organizmu badanej osoby, należy dobrze sformułować pytania. Przede wszystkim muszą one być bezpośrednio związane z daną sytuacją, która jest przedmiotem badania.
Badanie z wykorzystaniem obrazów
Bardzo dobre wyniki dają badania wariografem, w których wykorzystuje się obrazy. Jak się https://www.wariograf.com.pl okazuje, nie tylko słowa są w stanie spowodować zmiany w reakcjach, ale również to, co widzimy. Nie potrzeba nic tłumaczyć, słowa są po prostu zbędne. Wystarczy badanej osobie przedstawić kilka obrazów z uwzględnieniem tego, które ma związek ze zdarzeniem, które jest przedmiotem badania, a następnie obserwować, co dzieje się na urządzeniu i jakie zmiany zachodzą w reakcjach fizjologicznych.
Badanie samych reakcji organizmu
Nowością jest metoda, w której padają pytania, ale biegły nie oczekuje odpowiedzi, niepokazywane są też żadne obrazy, czy filmy. Za to uwaga skupia się na tym, co wskazują monitory. Aż trudno w to uwierzyć prawda? A jednak taka metoda okazuje się bardzo pomocna i skuteczna, w końcu badanie wariografem opiera się na badaniu reakcji fizjologicznych organizmu na zadawane pytania. Działa on automatycznie, nie możemy go kontrolować, nie działa zgodnie z naszą wolą. W praktyce oznacza to, że nie potrzeba słów, by wychwycić wszystkie zachodzące zmiany.