Plastyka pochwy i krocza – jak powrócić do pełnej sprawności po porodzie?

Ginekolog

Ginekologia estetyczna pozwala przeprowadzić m.in. plastykę pochwy i krocza, czyli waginoplastykę. Jej celem jest poprawa wyglądu zewnętrznego pochwy oraz sprawności seksualnej. Na zabieg często decydują się kobiety po urodzeniu dziecka.

Ginekologia estetyczna – kiedy warto zdecydować się na zabieg?

Ginekologia estetyczna obejmuje m.in. plastykę pochwy i krocza kobietom, które po przebytej ciąży mają nadmiernie rozciągniętą pochwę oraz obniżone krocze. Podczas porodu pochwa zostaje nacięta w kilku miejscach, aby dziecko mogło swobodnie się przez nią wydostać. Poród sprawia, że krocze znacznie się obniża, a średnica pochwy u wejścia zwiększa się. U niektórych kobiet wargi sromowe wewnętrzne zaczynają znacznie wystawać na zewnątrz pochwy, tracą elastyczność oraz stają się przerośnięte. Taki defekt może wywoływać ból podczas wykonywania niektórych czynności, np. jazdy na rowerze, noszenia obcisłych spodni, siedzenia na krześle, itd. Poza tym, defekty krocza zmniejszają siłę doznań seksualnych, a niekiedy uniemożliwiają osiągnięcie orgazmu. Dlatego w przypadku występowania tego rodzaju wad, rozwiązaniem okazuje się plastyka pochwy i krocza. Dzięki temu narządy kobiety mogą odzyskać wygląd i sprawność w stopniu maksymalnie zbliżonym do stanu sprzed ciąży. Natomiast po okresie rekonwalescencji możliwe jest odzyskanie całkowitej sprawności seksualnej.

Jak przebiega zabieg plastyki pochwy i krocza?

Zabieg plastyki krocza i pochwy przeprowadzany jest przy znieczuleniu ogólnym. W większości przypadków trwa do 2 godzin, a po jego zakończeniu pacjentka nie wymaga hospitalizacji, lecz może wrócić do domu już po kilku godzinach. Specjalista wykonuje nacięcia tylnej powłoki wejścia do pochwy, a następnie usuwa nadmiar przerośniętych tkanek. Podczas zabiegu usuwane są również blizny poporodowe, które zaburzają sprawność seksualną pacjentki. Redukcja blizn najczęściej odbywa się za pomocą lasera, który przynosi doskonały efekt. Po zakończonym zabiegu, nacięcia zostają zszyte za pomocą specjalnych nici, które z czasem rozpuszczają się samoistnie. Dlatego w przeciwieństwie do tradycyjnych szwów, nie wymagają usuwania. Ginekologia estetyczna oferuje coraz więcej zabiegów, poprawiających estetykę miejsc intymnych. Z tego względu korzysta z niej coraz więcej kobiet, u których tradycyjne zabiegi nie przyniosły efektów.

Rekonwalescencja po zabiegu plastyki krocza i pochwy

Plastyka krocza i pochwy jest zabiegiem inwazyjnym, dlatego po jego przeprowadzeniu konieczne jest przestrzeganie kilku zasad. Należy ograniczyć wysiłek fizyczny oraz unikać stosunków seksualnych przez okres 6 tygodni. U niektórych pacjentek obrzęk pochwy, ból (zwłaszcza podczas oddawania moczu) oraz lekko podwyższona temperatura, utrzymują się do 2 tygodni. Kluczową rolę odgrywa higiena miejsc intymnych, aby nie dopuścić do infekcji. W tym celu warto stosować kosmetyki zalecone przez lekarza. W przypadku podwyższonej wrażliwości na ból, można przyjmować łagodne leki przeciwbólowe. Jeśli nie występują komplikacje, to lekarz najczęściej ustala termin wizyty kontrolnej, aby sprawdzić czy rany goją się prawidłowo.

Zmiany w obszarze krocza pojawiają się najczęściej po urodzeniu dziecka. To nie tylko negatywnie wpływa na życie seksualne, lecz także na niską samoocenę. Dlatego ginekologia estetyczna zyskuje coraz większą popularność wśród młodych mam, które chcą odzyskać swoją kobiecość. Z zabiegów korzystają także kobiety, które nie są zadowolone z wyglądu swojej pochwy, np. z wrodzonym przerostem warg sromowych lub innymi problemami estetycznymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *