Dziurawiec świetny na bezsenność i depresję

Zdrowie

Dziurawiec świetny na bezsenność i depresję

Dziurawiec należy do rodziny dziurawcowatych, która liczy sobie około 400 gatunków. Przedstawiciele tej rodziny rosną głównie w klimacie umiarkowanym oraz w górach strefy tropikalnej. W Polsce występuje 8 gatunków, a wśród nich najbardziej znany dziurawiec zwyczajny, który jest ceniona rośliną leczniczą.

Nazwa „dziurawiec” pochodzi od charakterystycznego wyglądu liści. Dziurawiec nazywany jest także rutą polną, zielem świętojańskim, zielem Św. Jana, bo nawet, gdy lato jest bardzo spóźnione, to zawsze zakwitnie do 24 czerwca.

Zioło stosowane jest między innymi dla złagodzenia stanów depresyjnych. Dziurawiec wpływa między innymi na ekspresję genów zaangażowanych w regulację osi podwzgórzowo-przysadkowo-nadnerczowej.

Dlatego efektom przeciwdepresyjnym dziurawca może towarzyszyć działanie przeciwlękowe i zmniejszenie bezsenności. Co więcej, według części badaczy, dziurawiec w części przypadków może być lepiej tolerowany od leków przeciwdepresyjnych. Regularnie spożywany podniesie poziom „hormonu szczęścia” i naturalnie poprawi zdrowie. Co ważne, potwierdzają to naukowcy m.in. z uniwersytetów w USA czy w Monachium, Dziurawiec dorównuje lekom konwencjonalnym, jeśli chodzi o skuteczność, i wygrywa z nimi w kontekście możliwych skutków ubocznych (których w przypadku rośliny prawie nie ma).

Dziurawiec zwyczajny działa też moczopędnie, reguluje pracę wątroby i dróg żółciowych, wspomaga leczenie wrzodów i nieżytów żołądka (prawdopodobnie ze względu na działanie przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne). Zewnętrznie z oleju dziurawcowego robi się okłady na odmrożenia i wrzody. Warto po niego sięgać regularnie podczas hormonalnych huśtawek nastroju, przy częstych migrenach, w czasie menopauzy i przy bolesnych lub nieregularnych miesiączkach.

Przy stosowaniu dziurawca należy jednak pamiętać o unikaniu światła słonecznego, gdyż zawarta w nim hyperycyna może spowodować reakcje fototoksyczne. Przeciwskazaniem do jego stosowania sa również : zmiany chorobowe skóry, zażywanie tabletek antykoncepcyjnych, leków przeciwzakrzepowych oraz innych leków przeciwdepresyjnych z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny , tryptofanu i jego pochodnych, dopaminy i leków na nadciśnienie.

Przepis na nalewkę z dziurawca

Nalewka na migreny, chandry i smutki : Szklankę mocnego naparu z dziurawca połączyć ze szklanką wywaru kawy zbożowej lub ze szklanką naparu kawy naturalnej. Dodać 6 czubatych łyżeczek cukru. Po ostudzeniu dolać 0,5 l spirytusu 75%. Wymieszać, przelać trunek do butelek i na każde 0,5 l nalewki dodać pół laski wanilii lub łyżeczkę cukru waniliowego. Butelki szczelnie zamknąć i odstawić w chłodne i ciemne miejsce na jakieś 3 tygodnie. Na dnie może powstać lekki osad, ale to nic złego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *